Tento týden se stala zaznamenání hodná událost. Klient si objednal fotografii švestek. To vám může připadat jako banální. Ale je to poprvé v mé kariéře, kdy si klient objednal snímek sezonního ovoce v době, kdy je možné ho koupit.
Naprosto běžné je naopak požadovat fotku rybízu, nejlépe černého, třeba v únoru. A višní v říjnu. Tentokrát jsem fotil švestky v půlce července. Neuvěřitelné.
Na fotografování ovoce, zeleniny, vůbec jakékoliv potraviny je důležité, aby jídlo bylo chutné. Fotka musí působit na první signální soustavu. Základ je stejný jako u vaření: kvalitní suroviny. Proto se na focení kupuje všeho hodně. I když se snažím už při nákupu vybrat ty nejlepší, stejně ještě přímo při focení dojde k dalšímu výběru.
Fotku, kterou si klient objednal vám nemohu zatím ukázat. Časem se objeví na etiketě a to je zatím vše co mohu prozradit. Tak to je. Proto taky na mém blogu nemohou být žádné novinky. Klietovo obchodní tajemství je TABU.
Focení skončilo, klient je spokojený a já mám skoro dvě kila švestek. Donesu je domu a z nabídky: “koláč nebo knedlíky?” Viktorka volí koláč. Když jde konečně spát, pouštím se do vaření. Vše ostatní vidíte na fotkách. Recept není nijak mimořádny, klasika. Jen místo Hery je tam máslo. Není válka, tak proč jíst margarín. (teď to schytám, dobře mi tak..)
Ráno kuchyň voní koláčem a Gábi sní dva kousky, Viktorka nikdy moc nesnídá. Prohlašuje sice, že je to moc dobrý, ale ožužlá jen švestku a konec. Já statečně odolávám, nepokazím si své dietní úsilí. Co s tím zbytkem? Jednoduché: “vezmeme ho dětem do školky!” Návrh je schválen, a pekáč se veze na předním sedadle.
“Nezbyl ani drobek,” říká mi odpoledne Gabi. Nejlepší ocenění kuchaře. A mám svůj první šveskový koláč za sebou.

K fotografiím:
Nikon D700 byl ve studiu ( s focením jsem nepočítal), posloužil Gabinin D40X se setovým objektivem 18-55.
Blesk Nikon SB900 jsem propojil s foťákem kabelem aby světlo dopadalo z nízkého úhlu. Chtěl jsem tím vytvořit zdání horkého letního podvečera.
P.S. slibuju, že dvířka od trouby do příště umyju!

Creative Commons License
This work, unless otherwise expressly stated, is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Czech Republic License. Terms and conditions beyond the scope of this license may be available at jahelka.info.

1 komentář

  1. Každý den začíná úsvitem a budí nás ze spánku. Takový je zákon přírody. Ale je jen pár dnů, kdy nás z postele vytáhne vůně čerstvě upečeného koláče. A pro takové dny má smysl občas ponořit ruce do mouky a nelitovat času ani vynaloženého úsilí. Poetická část lidské duše musí nad takovou snídaní zaplesat a rozum by do toho neměl „dietně“ zasahovat :-)