Zadání: reprezentativní fotografie exterierů a interierů zámku Klecany.
Klient : Impact–Corti
Kolekce fotografií zhotovených pro potřeby klienta společnosti Impact–Corti.
Pro dobrou fotografii architektury je potřeba vyřešit několik úkolů:

 

Budovy a stěny se nesmí kácet. To znamená, že boční stěny musí zůstat rovnoběžné, nesmí se sbíhat. Velkým pomocníkem je objektiv, který umožňuje křížový posun (slangově shift). Vysunutím objektivu vzhůru po jeho ose docílíme, že v záběru bude objekt celý, aniž bychom museli kameru naklonit vzhůru. Částečně je možné dosáhnout obdobného výsledku i v postprodukci, ale za cenu obrazových kompromisů.
Dalším náročným úkolem je zvládnout velký rozsah úrovní osvětlení. Zejména, pokud fotografujeme ve dne a v záběru místností jsou okna. Zde je potřeba intenzivního přisvícení interieru, aby se kontrasty vyrovnaly. Rozdílná barva umělého a denního světla by na fotografii vypadala velmi nepřirozeně. Proto pro vysvícení interierů používám silné zábleskové světlo, které se svou barvou blíží dennímu světlu. Naopak, u náladových večerních snímků nechávám žlutou barvu žárovek abych dosáhl více slavnostní a pohádkové atmosféry.

Zajímá vás víc o fotografování architektury? Zeptejte se v diskuzi pod článkem.  

Technika:

Nikon D700
Nikkor 2,8/12-24
Nikkor 2,8/24 PC
Nikkor 3,5-4,5/24-85

Broncolor Topas A2, Broncolor PusloG

Creative Commons License
This work, unless otherwise expressly stated, is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Czech Republic License. Terms and conditions beyond the scope of this license may be available at jahelka.info.