*** 1 ***
První fotografie, kterou jsem vyfotil, zachycuje moje rodiče a kočárek. V kočárku spí moje sestra, ale to není vidět. Musíte mi to věřit, opravdu tam je. Fotopřístroj WERRA 1 nastavil a do mých, skoro šestiletých, rukou svěřil můj táta. „Podívej se do hledáčku a dej pozor, ať v tom rámečku jsou celé hlavy. Pak zmáčkni spoušť.“ První fotografická rada udělena. Ještě mě jich čeká spousta.To v té chvíli samozřejmě netuším.
Pamatuji si pohled skrz hledáček s hnědým průhledným rámečkem okolo.
To aby fotograf viděl, co se mu do záběru chystá proniknout a rozbít, nebo vylepšit kompozici. Bohužel, tahle skvělá vlastnost z dnešních přístrojů zmizela. U zrcadlovek je to dané konstrukcí. U běžných kompaktů to nikdo neřeší. Jediná Leica si zachovala tuto vlastnost. A spolu s nejlepšími objektivy je stále nedostižným snem vetšiny reportérů.
Ale vraťme se zpět. Je mi skoro šest. Právě jsem poprvé a také podruhé zmačkl spoušť. Když jsem po té fotografii pátral v rodiném archivu, zjistil jsem, že ty záběry jsou dva. Takže nevím, která je ta první. Samozřejmě, táta má uložený negativ. Myslím, že to není zase tak důležité. Zatím se nic neděje. Foťák jsem vrátil, táta si oddechnul. Přeci jen, byla to hodně drahá věc.
Foťák se mi strašně líbil. Jako se dětem líbí všechny hračky, se kterými si smí hrát jen dospělí. Vůně koženého pouzdra, matně stříbrný povrch, spousta záhadných čisel a kroužků. Tu hlavní, magickou přítažlivost, ale způsobuje důležitost, obřadnost, s jakou se fotopřístroj používá. Složitá, zakázaná věc v tátově skříni. Součást každé slavnosti. Vánoce, narozeniny, dovolená. A tátu focení bavilo. Když měl čas, fotil hodně a rád. Ale pro mě to je zatím jen klukovské okouzlení zakázanou hračkou.

První zatnutí drápku přišlo, když mě táta vzal do fotokomory.

O totografické technice, kterou zde občas zmíním, budu psát pod povídáním. Nezajímá to každého a vyprávění by ztratilo tempo.

WERRA 1
Kompaktní fotografický přístroj na kinofilm.
Vyrobce: Carl Zeiss Jena, NDR (Ernst Abbe Werk of Eisfeld)
Objektiv: pevně zabudovanýTessar 2,8/50, centrální závěrka PRONTOR S, Antireflexní T vrstvy.
Ve své době se jedná o kvalitní, světelný a ostře kreslící objektiv.
Přístroj má jednoduchý průhledový hledáček bez dálkoměru a bez expozimetru.
Konstrukční zvláštnosti: převíjení filmu je spřažené s natahováním závěrky a provádí se krátkým otočením prstence na objímce objektivu. Počítadlo snímků je na spodní straně přístroje a musí se ručně vynulovat při založení nového filmu.
Jedná se o nejlevnější model úspěšné řady fotopřístrojů. Vyrábí se od začátku padesátých let minulého století. Výroba celé řady končí v roce 1966. Sloučením Carl Zeiss Jena s VEB PENTACON v roce 1964 se pozornost zaměří zcela na jednooké zrcadlovky.
Obrázek nemám, kovářova kobyla… a nechci ho nikde krást, takže než to při příští návštěvě u rodičů napravím je zde odkaz: WERRA 1 

Creative Commons License
This work, unless otherwise expressly stated, is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Czech Republic License. Terms and conditions beyond the scope of this license may be available at jahelka.info.

1 komentář

  1. Krásně se to čte :-) Je zajímavý, jak s třicetiletým odstupem to probíhalo podobně když jsem byl malej třeba i já. Táta měl ve skříni Prakticu která se vytahovala jen na vánoce a narozky, nikdo jsme na ní nesměli sáhnout. To pak bylo, když mi jí jednoho krásného dne dal a řekl ať dál fotím už já! :-)