Zadání klienta: fotografie karafy na modrém pozadí.
Karafa musí vypadat luxusně, lépe než ve skutečnosti. Nesmí vypadat jako 3D model z počítače.
Postup práce, uvidíte nejlépe z fotografií v galerii. Z fotografií také uvidíte, jak nakonec byla celá scéna postavená a zasvícená. Během práce jsem první řešení svícení scény zavrhnul a zvolil jiné. I to je z fotografií v galerii jasné.

Několik praktických poznámek k realizaci:

  • Pečlivě vyčistěte skleněný předmět, než ho fotíte. Pak už ho berte pouze do rukavic. Ušetříte si mnoho hodin retušování.
  • Pokud to jde, nejlépe sklo vyčistíte tím, že ho dáte do myčky. Případně je možné rozpustit tabletu do myčky ve vařící vodě. Použijte ochrané rukavice!
  • Pokud je to možné, požádejte klienta o více vzorků a vyberte si nejlepší, nejmíň poškozený. V tomto případě byla karafa pouze jediná.
  • Vše co není matně černé se bude ve skle lesknout. Proto co můžete nabarvěte načerno. Ostatní věci zabalte do černé látky nebo papíru.
  • Kvalitní polarizační filtr může hodně zjednodušit práci. Pozor, někdy posunuje barvy.
  • Skleněná deska, na kterou karafu položíte, musí být také dokobnale čistá. Při čištění desky opatrně, už jsem 2 rozbil.
  • Pokud fotíte sklo, zrušte na daný den svůj večerní program a doma vysvětlete, že pokud nepřijdete domů, nic se vám nestalo.

Použitá technika:
NIKON D700
NIKKOR PC 2,8/85
Záblesková světla BRONCOLOR
Rozptylné a barevné folite
Skleněná deska, dřevěné kozy, černý Balakryl, černé hadry a papíry

Postprodukce:
Apple MacBookPro, Aperture, Photoshop

Těším se na vaše postřehy.

Creative Commons License
This work, unless otherwise expressly stated, is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Czech Republic License. Terms and conditions beyond the scope of this license may be available at jahelka.info.

1 komentář

  1. Nádherná práce, krásné a čisté. Osobně nemám moc ráda focení věcí, co se lesknou, protože to vůbec není jednoduché. Hezký článek a i ty “backstage” fotky jsou fajn =) Jenom malý dotaz: Bylo potřeba výslednou fotku ještě nějak retušovat (teď nemyslím úpravy barev a tak) nebo se opravdu podařila takto krásně nasvítit?