K dnešnímu malému zamyšlení mne přivedl článek Petera Grejtáka uveřejněný na stránkách psychologie.cz :
Fotoaparát jako relaxační pomůcka.
Autor v něm popisuje, jakým způsobem pracuje naše mysl, pokud se na svět začneme dívat skrz hledáček fotopřístroje. Doporučuji si tento zajímavý článek přečíst.

cukr zen

káva a zen

Nikdy jsem o tom tímto způsobem nepřemýšlel. A to jsem koukáním do různých hledáčků strávil pořádný kus svého života.
Trochu z legrace jsem se autora v diskusi zeptal, co doporučí jako relax profesionálnímu fotografovi. Takové malé pošťouchnutí.
Peter samozřejmě radí relaxaci fotografováním, jak jinak. Ale doporučuje zaměřit se na volnou tvorbu, nekomerční práci. Má pravdu.
Jenže. . .
Nějak mi to vrtalo hlavou a začal jsem svou práci víc pozorovat z pohledu výše uvedeného článku. A dospěl jsem k závěru, že je uplně jedno, zda fotím zakázku nebo pro sebe. Jakmile přiložím oko k hledáčku, mysl se začne soustředit na obraz, kompozici, světlo, stín. Nedokážu už současně myslet na cokoliv jiného. Dokonce ani nemám závrať, kterou trpím od dětství. To je o mě všeobecně známo, že preferuji kavárny v údolí. Ale pokud mám v ruce foťák, vlezu s ním klidně i na vysokozdvižnou plošinu nebo do malého letadla. Vybral jsem si dobrou profesi. Pracuji a relaxuji současně.  Samozřejmě, práce fotografa není jen fotografování. Ve skutečnosti fotografováním, koukáním do hledáčku, trávime jen velmi malou část své pracovní doby. Kolegové by mohli vyprávět. Je třeba více fotografovat! A ke svým oblíbeným relaxačním technikám ,běh, sauna, bubnování, přidávám jednu nečekanou: fotografování!

Těším se na vaše postřehy.

Creative Commons License
This work, unless otherwise expressly stated, is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Czech Republic License. Terms and conditions beyond the scope of this license may be available at jahelka.info.

1 komentář

  1. Mám to podobně, taky pro dobrou fotku udělám skoro cokoliv, co je v mých silách. A už jenom tím, že se dívám kolem sebe, si vytvářím kompozici. Prostě taková už trochu deformace, ale to je u fotografů normální =)